top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Jak odpowiednio przygotować się do tzw. Egzaminu SEP?

Zaktualizowano: 16 lis 2022

Państwowy Egzamin w założeniu ma sprawdzić, czy przystępująca do niego osoba ma dostateczne kompetencje umożliwiające jej wykonywanie np. zawodu elektryka czy też pracę przy obsłudze urządzeń energetycznych czy gazowych. Uzyskanie pozytywnego wyniku jest równoznaczne z otrzymaniem tzw. uprawnień SEP w jednej z trzech podstawowych grup kwalifikacji: G1 (elektryczna), G2 (cieplna) oraz G3 (gazowa). Wokół egzaminów sepowskich narosło mnóstwo mitów i panuje powszechne przekonanie, że bardzo trudno jest je zdać. To jednak w dużej mierze zależy od przygotowania kandydata. W naszym poradniku podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do egzaminu na uprawnienia SEP elektryczne, cieplne i gazowe.

Podstawa to wybór dobrego szkolenia


Pierwszym etapem przygotowania się do egzaminu sepowskiego jest wzięcie udziału w profesjonalnym kursie. Co prawda takie szkolenia są organizowane w całej Polsce i oferowane przez wiele firm, ale nie oznacza to, że należy się zdecydować na pierwszy-lepszy. Jakość kursu energetycznego ma ogromne znaczenie.


Oferowane przez nas szkolenia są organizowane od wielu lat i cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Stawiamy na wysoką jakość merytoryczną oraz opracowaliśmy skuteczny program, który pozwala kursantom przyswoić niezbędną wiedzę w krótkim czasie. Ponadto stale się rozwijamy, aktualizujemy zakres szkoleń i dopasowujemy je do Państwa oczekiwań.
Warto wiedzieć


Podstawowe tzw. szkolenia SEP online trwają maksymalnie 4 godziny i składają się z części wykładowej oraz warsztatowej (prezentacje multimedialne). Dzięki temu uczestnicy nie narzekają na nudę i mogą zachować pełne skupienie w ciągu całego kursu. Dodatkowo jako jedyni na rynku oferujemy również profesjonalne szkolenia online w formie Wideo Kursu, które można odbyć o dowolnej porze 24/7.O jakości naszych kursów, w tym kursu elektryka, najlepiej świadczy fakt, iż nawiązaliśmy wieloletnią współpracę z firmami, które wysyłają swoich pracowników na szkolenia prowadzone przez naszych instruktorów. Przedsiębiorcy mają bowiem pewność, że odpowiednio przygotujemy kursantów do państwowego egzaminu sepowskiego, co minimalizuje ryzyko konieczności powtarzania szkolenia w przypadku uzyskania wyniku negatywnego.Na co zwrócić uwagę wybierając tzw. szkolenia SEP?


Przede wszystkim warto sprawdzić, kto prowadzi dane szkolenie. Czy są to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie? Częstym problemem w naszym kraju jest to, że kursy energetyczne prowadzą instruktorzy niemający przygotowania do pracy z kursantami. Efekt jest taki, że skupiają się tylko na referowaniu przepisów, z czego niewiele wynika. Kursant zyskuje jedynie „papier”, że ukończył szkolenie, ale de facto do samego egzaminu musi się przygotować we własnym zakresie.Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, czy w ramach jednego szkolenia można przygotować się do egzaminu dla różnych grup kwalifikacji, czyli G1, G2 i G3. Jestto ogromna oszczędność czasu i pieniędzy – w przypadku naszych szkoleń kursant lub pracodawca ponosi opłatę jak za jedno szkolenie. W praktyce wygląda to tak, że uczestnik zapisuje się w jednym dniu na np. kurs G1, G2 i G3 i zgłasza chęć przystąpienia do państwowego egzaminu sepowskiego w grupie G1 (elektrycznej), G2 (cieplnej) oraz G3 (gazowej). Nasi instruktorzy go do tego przygotują, a zdobycie uprawnień SEP we wszystkich tych grupach będzie możliwe w ciągu zaledwie jednego dnia.
Przypomnijmy od razu, czego dotyczą poszczególne uprawnienia SEP i komu będąpotrzebne:


Uprawnienia elektryczne – umożliwiają legalne wykonywanie prac związanych zeksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznychwytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.


Uprawnienia cieplne – wymaga się ich od osób, które zajmują się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.


Uprawnienia gazowe - posiadający je fachowiec może wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Przystępujemy do Państwowego EgzaminuJak poradzić sobie ze stresem? To niemałe wyzwanie – w końcu na szali jest dalsza kariera osoby przystępującej do egzaminu. Uzyskanie pozytywnego wyniku praktycznie gwarantuje dalszy rozwój w branży energetycznej, ułatwia poszukiwanie atrakcyjnej pracy oraz niejako automatycznie podnosi stawki, jakich może żądać fachowiec. Najpierw jednak trzeba ten egzamin SEP zdać. Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, ale można go zredukować. Będzie tym mniejszy, im lepsze przygotowanie merytoryczne kandydata. Od lat obserwujemy, że osoby, które ukończyły nasze szkolenia sepowskie online lub wideo, o wiele lepiej radzą sobie ze stresem podczas egzaminu, ponieważ mają solidne podstawy wiedzy. Poza tym organizując egzaminysepowskie przed naszą Komisją Kwalifikacyjną (powołaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki) bardzo dbamy o to, aby atmosfera sprzyjała skupieniu i nie nakładała na egzaminowanych dodatkowej presji.


Jeśli jesteś zainteresowany odbyciem profesjonalnego szkolenia, które w 100% przygotuje Cię do egzaminu Państwowego, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową, teraz taniej o 68%319 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page