top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Jaka gaśnica do gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem ?

Urządzenia elektryczne należy gasić za pomocą gaśnicy proszkowej i śniegowej. Coraz popularniejsze są również gaśnice mgłowe i halonowe. W przypadku urządzeń pod wysokim napięciem od 18 do 24 kV używa się gaśnicy energetycznej (proszkowej lub płynowej).


Czy gaśnica ABC można gasić instalacje elektryczne?


Gaśnica proszkowa ABC ugasi pożar materiałów stałych (np. drewna lub tkaniny), gazów (np. metanu), cieczy i materiałów topiących się (np. farb) oraz sprzętów elektrycznych do 1000 V.


Czy gaśnicą śniegową można gasić urządzenia pod napięciem?


Gaśnicami śniegowymi CO2 można gasić pożary: typu BC (pożary cieczy palnych i materiałów topiących się; pożary gazów palnych), urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem do 1000 V – przy zachowaniu odległości 1 m od gaszonego sprzętu.


Gaśnice - rodzaje i zastosowanie


Gaśnice proszkowe, śniegowe, pianowe, zestawy gaśnicze przewoźne przeznaczone do gaszenia różnych grup pożarów. Każda gaśnica pochodząca z sklepu PPOŻ posiada odpowiednie certyfikaty dopuszczające ją do użycia jako sprzęt przeciwpożarowy.

Gaśnica A do gaszenia ciał stałych

Gaśnica B do cieczy i ciał stałych topiących się

Gaśnica C do gaszenia gazów

Gaśnica D do gaszenia metali

Gaśnica F do gaszenia olejów i tłuszczów (środków gotujących)

Dostępne są gaśnice przenośne o wadze od 1 do 12 kg, oraz przewoźne gaśnice 25-50 kg oraz śniegowe.


Posiadanie gaśnic to nie tylko wymóg przepisów prawa, warunków ubezpieczenia ale również zapewnienie podstawowego sprzętu do walki z ogniem.
Jeśli jesteś zainteresowany uprawnieniami SEP, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń wideo, teraz taniej o 68%!


94 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page