top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Moc czynna, moc bierna, moc pozorna w elektryce

Zaktualizowano: 24 paź 2022

Dziś artykuł przeznaczony dla grupy 1 czyli elektrycznej.

Co to jest moc czynna, moc bierna, moc pozorna ?
Moc czynna (P) – w układach prądu przemiennego jest to część mocy, którą odbiornik pobiera ze źródła i zamienia na pracę lub ciepło. W układach prądu stałego cała moc jest mocą czynną. Jednostką mocy czynnej jest wat.


Moc bierna w obwodach prądu zmiennego jest wielkością opisującą pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Ta oscylująca energia nie jest zamieniana na użyteczną pracę lub ciepło, niemniej jest ona konieczna do funkcjonowania maszyn elektrycznych (np. transformatorów, silników). Energia jest pobierana ze źródła w części okresu przebiegu zmiennego, magazynowana przez odbiornik (w postaci energii pola elektrycznego lub magnetycznego) i oddawana do źródła w innej części okresu, co jest związane z zanikiem pola w odbiorniku.

Dla przebiegów sinusoidalnie zmiennych moc bierna jest definiowana jako iloczyn wartości skutecznych napięcia i prądu, oraz sinusa kąta przesunięcia fazowego między napięciem a prądem.


Wyróżnia się:


  • moc bierną indukcyjną,

  • moc bierną pojemnościową.


Jednostką mocy biernej (Q) jest war

W elektroenergetyce najczęściej operuje się jednostką Mvar.


Moc pozorna (S, VA) – wielkość fizyczna określana dla obwodów prądu przemiennego. Wyraża się ją jako iloczyn wartości skutecznych napięcia i natężenia prądu.Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień elektroenergetycznych, zapraszamy serdecznie na nasze szkolenia, teraz taniej o 68%!


221 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page