top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Zaktualizowano: 24 paź 2022


Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są moduły fotowoltaiczne, zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko to nazywamy efektem fotowoltaicznym. Wytworzony prąd stały przepływa przez falowniki zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach (230V). Uzyskaną energię elektryczną możemy zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać.


Jak działa fotowoltaika?

  1. Połączone ogniwa fotowoltaiczne tworzą moduły, które są zamontowane na budynku (lub gruncie) na za pomocą specjalnego systemu mocowania, który zapewnia stabilność całego układu.

  2. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną, która dociera do paneli w prąd stały (efekt fotowoltaiczny). Grupa modułów zasila inwerter.

  3. Powstały w modułach prąd stały zostaje przekazany do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny. Falownik – serce instalacji, jest odpowiedzialny za pracę całej fotowoltaiki – sprawdza jak działa system i kontroluje jego pracę.

  4. Licznik dwukierunkowy to niezbędny element instalacji fotowoltaicznej, bez którego nie może zacząć pracować i produkować energii. Zasadą jego działania jest pomiar dwukierunkowego przepływu prądu, tzn. zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację oraz pobraną z sieci publicznej. Licznik montowany jest przez zakład energetyczny.

  5. Energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną jest podłączona do sieci energetycznej operatora. Energia niezużyta na własne potrzeby jest wysyłana do sieci publicznej. Gdy w pewnym okresie produkcja energii słonecznej nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa, zgromadzona wcześniej może być bezpłatnie odebrana z sieci.Jeśli interesuje Cię zdobycie uprawnień elektroenergetycznych, gdzie poruszamy tematy związane z fotowoltaika, zapraszamy serdecznie na odpowiedni kurs, teraz taniej o 68%:

129 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page