top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Klasy efektywności energetycznej sprzętu AGD

Klasy efektywności energetycznej co oznaczają poszczególne litery ?

Na początek wyjaśnimy co to jest wskaźnik efektywności energetycznej.


Terminy COP (współczynnik wydajności) oraz EER (wskaźnik efektywności energetycznej) opisują efektywność klimatyzatorów w procesach ogrzewania i chłodzenia. Wskazują one stosunek ogrzewania lub chłodzenia, jakie zapewnia dana jednostka do ilości energii elektrycznej, jaką należy zużyć do ich wygenerowania.

Czym jest klasa energetyczna?


Mówiąc najprościej chodzi tu o parametr określający poziom energooszczędności konkretnego urządzenia. Co ważne, parametr ten musi być zgodny ze ścisłymi dyrektywami unijnymi wyznaczającymi kryteria klasyfikacji. Do kryteriów należą zużycie prądu, wody lub też innych zasobów zużywanych przez urządzenie.


Im wyższa jest klasa energetyczna, tym bardziej energooszczędny jest sprzęt nią określony. Klasy energetyczne zapisane są na specjalnych etykietach umieszczonych na urządzeniach AGD.


Nowe przepisy w UE dotyczące klas energetycznych


W 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące klas energetycznych AGD. Zaowocowało to pojawieniem się zupełnie nowych etykiet. Taki stan rzeczy wynika z projektu polegającego na dostosowaniu oznaczeń energetycznych do wymogów Unii Europejskiej. W efekcie z etykiet zniknęły oznaczenia wzbogacone plusami (np. A+++, A++). Zamiast nich przyjęto klasyfikację od A do G.

Modyfikacja służy ujednoliceniu oznaczeń we wszystkich krajach, co w efekcie pozwala obiektywnie porównać systemy etykietowania. Wedle nowych przepisów symbolem A oznaczony jest sprzęt o najwyższej klasie energooszczędności. Litera G wskazuje, że dane urządzenie charakteryzuje się najniższą możliwą klasą energooszczędności. Zmiany obowiązujące od marca 2021 roku wiążą się ze skalą oznaczeń oraz sposobem przypisywania do niej urządzeń AGD.Niekiedy urządzenia, które wcześniej miały klasę energetyczną A, obecnie oznaczone mogą być klasą F lub G. Dlaczego tak się dzieje? Wpływają na to o wiele bardziej rygorystyczne dyrektywy oraz dokładniejsze wskaźniki, na podstawie których dokonuje się klasyfikacji. Producenci sprzętu AGD muszą więc dokładać większych starań, aby ich urządzenia zyskały miano energooszczędnych.

Warto dodać, że pod uwagę wzięto również klasy hałasu. Wcześniej, zamiast tego, funkcjonowały zapisy dotyczące poziomów natężenia dźwięku określane za pomocą decybeli. Obecnie sprzęt, który pracuje najciszej, należy do klasy A, najgłośniejszy zaś do klasy D. Zmianie uległa również sama etykieta. Użyto ikonek graficznych symbolizujących cechy danych grup produktowych. W efekcie parametry techniczne urządzenia są bardziej czytelne dla klientów.

Nowością jest również fakt, że w przypadku sprzętów takich jak pralkosuszarki wprowadzono dwie niezależne klasy energetyczne. Jedna dotyczy cyklów pełnego prania oraz suszenia, a druga wyłącznie prania. W efekcie na etykiecie zobaczysz dwa znaki określające energooszczędność urządzenia zależnie od trybu jego pracy. W kolejnych częściach artykułu poznasz charakterystykę każdej klasy.


Klasa energetyczna A

Oznaczona strzałką w kolorze ciemnozielonym klasa energetyczna A dotyczy urządzeń, których obecnie nie ma na rynku. Tak, to nie pomyłka! Ma dotyczyć produktów przyszłości, wyróżniających się wyjątkowo dużą energooszczędnością. Pierwotnie nie planowano jej nawet w klasyfikacji, gdyż znacząco przekracza kryteria wyznaczone dla sprzętu ze znakiem A+++.

Klasa energetyczna B

Strzałkę w kolorze zielonym zarezerwowano dla klasy energetycznej B. Tu dzieje się podobnie jak w przypadku klasy A. Również dotyczy ona sprzętów znacznie bardziej energooszczędnych niż obecnie dostępne na rynku modele.

Klasa energetyczna C

Kolorem jasnozielonym oznaczono strzałkę z klasą energetyczną C. W praktyce odpowiada ona klasie A+++ charakteryzującej najbardziej energooszczędne urządzenia. Warto dodać, że ich współczynnik efektywności energetycznej EEI jest na poziomie niższym niż 22. Przykładowo zamrażarki o klasie C stosuje się w handlu i gastronomii.

Klasa energetyczna D

Kolor żółty strzałki to klasa energetyczna D. W tej kategorii również znajdziesz urządzenia oznaczone wcześniej jako A+++. Jednak w ich przypadku poziom współczynnika efektywności energetycznej jest niższy niż 44. Pamiętaj – to w dalszym ciągu jest sprzęt o jednej z najwyższych obecnie klas energetycznych.


Klasa energetyczna E

Jasnopomarańczowa strzałka oznacza, że masz do czynienia z urządzeniem o klasie energetycznej E. Wcześniej tego typu sprzęt dysponował etykietą ze znakiem A++. Zatem miej pewność, że jest energooszczędny, ale zapłacisz mniej niż za urządzenia klasy C i D.


Klasa energetyczna F

Klasę energetyczną F oznaczono strzałką o ciemnopomarańczowej barwie. W tej grupie znajdziesz sprzęt należący wcześniej do klasy A+ oraz A. W tym przypadku współczynnik efektywności energetycznej EEI jest niższy niż 55.


Klasa energetyczna G

Najniższą jest klasa energetyczna G, którą oznaczono strzałką w kolorze czerwonym. Zaklasyfikowane do niej urządzenia wcześniej należały do klasy B. Ich poziom współczynnika efektywności energetycznej EEI wynosi mniej niż 95. Są to najmniej energooszczędne urządzenia, jakie produkuje się na świecie.

177 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page