top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Nowa uchwała sejmu dotycząca efektywności energetycznej budynków

Szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli domów
Sejm uchwalił w czwartek (15.09) nowelę ustawy dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków, która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów. Nowe regulacje wprowadzają między innymi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.


Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Za uchwaleniem noweli z poprawkami głosowało 387 posłów, przeciw było 9, a 9 wstrzymało się od głosu.


Podczas prac nad nowymi przepisami wiceminister rozwoju i technologii wyjaśniał, że dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczył, że regulacje wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.


Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami - mówił wiceminister. W konsekwencji, jak podkreślał, "przyczyni się to do oszczędności energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków".


Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.


Poprawki do ustawy


W trakcie czwartkowych obrad sejmowej komisji infrastruktury posłowie pozytywnie zaopiniowali dwie poprawki, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu. Są to zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, dotyczące przepisów przejściowych do ustawy, które wynikają z uzgodnień z legislatorami.


Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku


Nowela wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku czy wielorodzinnego.


W ocenie skutków regulacji wskazano, że szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli około 300 zł. Jak czytamy, ostateczna cena będzie zależała od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji), niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł.


Zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW).


Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej (dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji).


Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy "w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji".


Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Wprowadzony ma być też obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.


Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem uprawnień elektroenergetycznych, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej oraz do zapisu o dowolnym terminie na Egzamin Państwowy ONLINE, teraz ceny szkoleń są tańsze o 68%.
125 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page