top of page
  • Zdjęcie autoraJan M

Pomiar natężenia oświetlenia

Zaktualizowano: 24 paź 2022

Jasność oświetlania powierzchni na stanowiskach pracy, w magazynach, halach, czy w innych miejscach przebywania ludzi jest bardzo istotna. To ona sprawia, że widzenie i wykonywanie danych czynności są dla nas komfortowe oraz bezpieczne, dlatego warto dbać by było na odpowiednim poziomie. W tym celu pomocne są normy, w tym PN-EN 12464-1, w których zawarte są zalecane wartości natężeń w wybranych pomieszczeniach.

Urządzeniem do przeprowadzania badań natężenia światła jest luksomierz, inaczej nazywany także fotometrem. Jego zadaniem jest pomiar natężenia oświetlenia wyrażonego w luksach (lx) na powierzchni roboczej. Pomiary za pośrednictwem luksomierza powinny być wykonywane w warunkach środowiskowych, w szczególności temperaturze oraz wilgotności, określonych przez producenta.


Wartości natężeń światła zależne są od rodzaju pomieszczeń oraz wykonywanej tam pracy. Im wyższa dokładność wykonywanych czynności, tym natężenie powinno być wyższe. Przykładowo, w przypadku oświetlenia ogólnego w halach magazynowych zaleca się, by średnie natężenie mieściło się między 100lx a 200lx, natomiast dla stanowisk precyzyjnych prac montażowych ta wartość powinna wynosić przynajmniej 750lx.


Jeśli jesteś zainteresowany przystąpieniem do profesjonalnego kursu G1 z zakresu elektryki to zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Teraz tylko 68% taniej!
118 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page